Projekt został zrealizowany w naszej szkole jako jedno z zadań konkurs wojewódzkiego - ,, Edukacja regionalna w szkole’’ ogłoszonego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Nasza placówka znalazła się w gronie szkół zakwalifikowanych do III etapu konkursu, w ramach którego należało przeprowadzić w szkole projekt na temat: Wielcy twórcy województwa śląskiego w nowej odsłonie. Odkrywamy, interpretujemy, tworzymy–teatr, literatura, film.
Bohaterem naszego projektu został Franciszek Pieczka.
Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie. Wychował się w tej niewielkiej wsi, od dziecka poznając śląską historię i kulturę. I to właśnie tutaj objawiły się po raz pierwszy jego zdolności aktorskie. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie w 1954 i w tymże roku zadebiutował. Lata pracy na scenie teatralnej i w filmie zaowocowały wspaniałymi rolami. Rozgłos przyniosły mu role w filmach najlepszych polskich reżyserów – Kazimierza Kutza, Jerzego Kawalerowicza, Wojciecha Hassa i Jana Jakuba Kolskiego. Jednak szerokiej publiczności najbardziej kojarzy się jego rola w kultowym serialu ,, Czterej pancerni i pies’’, gdzie grając Gustlika stworzył postać, która wzrusza i bawi. Ważne w jego dorobku okazały się kreacje aktorskie stworzone na deskach teatrów - między innymi Teatru Starego w Krakowie i Teatru Powszechnego w Warszawie. W 2017 został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego - ,, W uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za znaczący wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej’’. Zobowiązania zawodowe sprawiły, że aktor opuścił rodzinną miejscowość, jednak nigdy nie zapominał o swych korzeniach. Jego role teatralne, a przede wszystkim filmowe i telewizyjne często utożsamiane są z jego pochodzeniem. Swoje zaangażowanie w sprawy naszego regionu pokazał, wspierając akcję walki ze smogiem na Górnym Śląsku i występując w klipie filmowym pt. Nie truj sąsiada! Dowodem przywiązania do rodzinnych stron były jego częste wizyty w Godowie i jego okolicach. Mieszkańcy Godowa docenili to przyznając mu miano Honorowego Obywatela Gminy Godów. Natomiast w tym roku społeczność Szkoły Podstawowej w Godowie wybrała Franciszka Pieczkę na patrona placówki.
Bez względu na to czy grał pierwszoplanowe role, czy małe epizody, zawsze tworzył bohaterów, którzy emanowali mądrością, ciepłem i spokojem.
Projekt miał charakter interdyscyplinarny. Przystępując do realizacji przedsięwzięcia, staraliśmy się tak dobrać zadania projektowe, aby były one nie tylko atrakcyjne dla uczniów, ale też kształciły kluczowe kompetencje i łączyły się z realizacją podstawy programowej oraz zawierały dodatkowe treść. Dobierając metody pracy stawialiśmy na techniki aktywizujące uczniów, oparte na działaniu i przeżywaniu.
W klasach I –III uczniowie na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej poznawali postać Franciszka Pieczki – oglądali filmy z jego udziałem i poznawali fakty z jego życiorysu, a następnie tworzyli plakaty, rysunki i lapbooki prezentujące sylwetkę aktora. Najmłodsi uczniowie poznali też rodzinną miejscowość aktora, tworząc prace plastyczne na temat Godowa.
W klasach IV – VIII uczniowie oglądali filmy dokumentalne poświęcone aktorowi i czytali artykuły na jego temat. Zdobytą wiedzę sprawdzali rozwiązując zadania – wypełniali karty pracy, rozwiązywali krzyżówki i wykreślanki. Na zajęciach dodatkowych z języka angielskiego wzięli udział w escape roomie czyli pokoju zagadek w języku angielskim, którego bohaterem był Franciszek Pieczka. W czasie lekcji plastyki oraz w ramach zadania domowego tworzyli plakaty prezentujące sylwetkę aktora. Korzystając z technologii informacyjnych przygotowali prezentacje multimedialne prezentujące jego życiorys i dokonania artystyczne. Na lekcja języka polskiego uczniowie poznali role filmowe aktora i oglądali filmy, w których zagrał oraz dyskutowali na temat kreacji aktorskich Franciszka Pieczki. Ósmoklasiści wcielali się w role i tworzyli scenki na podstawie filmu. Działający w szkole zespół wokalny włączył do swego repertuaru piosenkę z serialu ,, Czterej pancerni i pies’".
Podsumowaniem przedsięwzięcia był apel poświęcony postaci aktora, podczas którego uczniowie klasy ósmej przedstawili swym kolegom z klas V – VIII prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Franciszka Pieczki. Odegrali też scenę z filmu ,,Quo vadis’’, w której Franciszek Pieczka jako św. Piotr naucza chrześcijan. Zgromadzonym w sali gimnastycznej uczniom bardzo podobało się spotkanie z Franciszkiem Pieczką, więc pewnie jeszcze pojawi się jako bohater lekcji i zajęć dodatkowych.