Wycieczka rowerowa do Rud

2024-09-17

Wycieczka ósmoklasistów

W roku szkolnym 2023/2024 w klasach siódmych oraz czwartych, realizowana była innowacja "Najstarsze i Najpiękniejsze Opactwa Pocysterskie na Dolnym i Górnym Śląsku", jej celem było poznanie szczególnych miejsc związanych z zakonem Cystersów. Na lekcjach religii uczniowie poznali historię opactw znajdujących się na Dolnym Śląsku: Lubiąż, Henryków, Krzeszów. Ostatnim miejscem, które uczniowie mieli poznać były Rudy. W środę 11 września z klasami 8a i 8b wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Rud. Sprawnie dotarliśmy  do Pocysterskiego Zespołu Klasztorno - Pałacowego, który składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, czworoboku średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. Mieliśmy przewodnika, który oprowadził nas po tym niezwykłym miejscu . W sposób bardzo ekspresyjny i ciekawy przedstawił historię Opactwa. Cystersi w Rudach pojawili się już w 1252 roku. Łacińska maksyma "Ora et labora" -  " Módl się i pracuj", towarzyszyła na co dzień mnichom. Modlili się i dużo pracowali, uprawiali zboża, hodowali ryby, zajmowali się browarnictwem, bartnictwem, produkcją węgla i smoły oraz kuźnictwem. Od 1744 roku Rudy stały się znaczącym ośrodkiem kształcenia młodzieży. Zwiedzaliśmy wnętrza klasztoru, które są niezwykle klimatyczne. Zobaczyliśmy min. kolekcję filiżanek z różnych stron świata, instrumenty muzyczne, kolekcję pisanek i wiele innych ciekawych rzeczy. Wycieczka była bardzo udana dopisała nam świetna pogoda, oczywiście znalazł się również czas na pyszne lody i desery w pobliskiej kawiarence.